Zwykli i niezwykli Stanisław Maliszewski

Stanisław Maliszewski
Zwykli i niezwykli.
Wywiad rzeka ze Stefanem Sękowskim

Format B5, oprawa miękka, klejona, 256 s.
ISBN 978-83-7452-111-6, EAN 9788374521116


„Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody” – to stwierdzenie spopularyzował w swoich książkach Stefan Sękowski, który dla osób zainteresowanych chemią jest postacią legendarną. Wspomnienia Stefana Sękowskiego to niemal gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. W 1941 roku mając niespełna 16 lat wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) w rodzinnych Podhorcach w powiecie hrubieszowskim. W 1943 roku po dekonspiracji Obwodu AK Hrubieszów musiał uciekać w dramatycznych okolicznościach przed obławą ukraińskich policjantów. Po przyjeździe do Warszawy musiał ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem. Szybko nawiązał jednak konspiracyjny kontakt z batalionem „Golski”. Znów miał szczęście. W akcji na ulicy Radnej stał z rękami podniesionymi do góry, pilnowany przez pięciu uzbrojonych Niemców i cało wyszedł z tej opresji. W Powstaniu Warszawskim 1 sierpnia został ciężko ranny i był leczony w szpitalu Szkoły Pielęgniarek przy ulicy Koszykowej. Po kapitulacji został wywieziony do obozu jenieckiego w Sandbostel. W latach 1945–1947 służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka na terenie okupowanych Niemiec. Po powrocie do kraju ukończył Wydział Chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Najbardziej znany z książek popularnonaukowych dla chemików-amatorów. Najwybitniejszy w Polsce popularyzator wiedzy chemicznej. „Zapamiętałem uśmiech Stefana, jego optymizm, dowcip i wspomnienia z całego barwnego życia, które dla mnie były wspaniałą podróżą w przeszłość” – pisze we wstępie do książki Stanisław Maliszewski. Opisywane wydarzenia znakomicie są zilustrowane przez liczne zdjęcia i dokumenty z epoki. Całość uzupełniają: mapa „Powstańczy szlak Stefana Sękowskiego”, indeks nazwisk i pseudonimów oraz bibliografia.




Przebłyski pamięci Irena Gogolewska-Uhma

Irena Gogolewska-Uhma
primo voto Kwaśniewska
Przebłyski pamięci
Z perspektywy jednego życia

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 184 s.
ISBN 978-83-7452-112-3, EAN 9788374521123


Ta wspomnieniowa książka zaczyna się od dzieciństwa Ireny Gogolewskiej spędzonego w Zabłociu, wsi magnackiej będącej w XVIII wieku w hrabstwie Kodeńskim, później pod zaborem rosyjskim, współcześnie leżącej na ziemi lubelskiej. Autorka, pochodząca z rodu Gogolewskich herbu „Rola” barwnie i bardzo ciekawie przedstawia własne życie na tle wydarzeń historycznych. Opisuje zarówno studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracę w Głównej Bibliotece Lekarskiej jak i liczne podróże, będące jej udziałem. W książce znajdują się ciekawe zdjęcia czarno-białe z epoki jak i kolorowe fotografie między innymi z wycieczek do Republiki Południowej Afryki, Finlandii, Egiptu, Grecji, Jałty, Rygi czy z rejsu statkiem „Batory”. Ciekawym uzupełnieniem są okolicznościowe wiersze Autorki, pisane na przykład po tournée chóru żeńskiego Muzilo we Włoszech, gdzie Autorka śpiewała. Książka jest napisana barwnym językiem a jej motto to słowa profesora Tadeusza Kotarbińskiego „Przeszłość zapisana wspomnieniem staje się rzeczywistością”.




Byłem żołnierzem batalionu Chrobry

Zbigniew Galperyn
Byłem żołnierzem batalionu „Chrobry” zgrupowania „Sosna” w Powstaniu Warszawskim 1944

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 351 s.
ISBN 978-83-7452-108-6, EAN 9788374521086


Zbigniew Galperyn, wieloletni sekretarz i wiceprezes, a obecnie prezes Związku Powstańców Warszawskich przedstawia w swojej książce zarówno wydarzenia, których był uczestnikiem i świadkiem, jak też przytacza wspomnienia towarzyszy broni, oficjalne dokumenty, a także niemieckie raporty. Ta książka jest nie tylko o Powstaniu Warszawskim, bowiem Autor opisał także swoimi oczami Warszawę zarówno tę przedwojenną jak i z perspektywy jednego z najwybitniejszych polskich urbanistów, jakim stał się po wojnie. Książka jest wydana na papierze kredowym i zawiera także liczne zdjęcia z epoki, zarówno ze zbiorów samego Autora, jak i Muzeum Powstania Warszawskiego, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, a także m.in. liczącą 977 nazwisk zbiorczą listę żołnierzy batalionu „Chrobry I” oraz indeks nazwisk i pseudonimów.




Warszawo Ty ma

Czesław Paweł Uhma
Warszawo Ty ma…
Wspomnienia starego warszawiaka


Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 111 s.
ISBN 978-83-7452-102-4, EAN 9788374521024


Książka Czesława Uhmy to książka jednego z „Kolumbów” (autor urodził się w 1922 roku). Opisano w niej zarówno przedwojenną Warszawę, jak i lata wojny, okupacji, Powstania Warszawskiego oraz okres powojenny. Każdy rozdział to nazwa warszawskiej ulicy, gdzie toczyły się określone wydarzenia, związane z przeżyciami autora. Mamy zatem między innymi Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście, Francuską czy Marszałkowską oraz plac Teatralny. Jak pisze we wstępie przyjaciel autora ze szkoły i walki powstańczej, dziennikarz Wacław Gluth-Nowowiejski: „Ten «spacer» z książką Czesława Uhmy szczególnie zainteresuje warszawiaków starszego pokolenia, pamiętających przywołane miejsca i zdarzenia. Ale młodsi i bardzo młodzi też znajdą tam sporo «nowin» o swoim mieście i czasach sprzed urodzenia współczesnych mieszkańców nadwiślańskiego grodu”.




Tak to zapamiętałem

Janusz Zlamal
Tak to zapamiętałem, część druga

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 106 s., w tym 36 stron wkładek na papierze kredowym, wiele kolorowych zdjęć
ISBN 978-83-7452-099-7, EAN 9788374520997


Jest to druga książka napisana przez Janusza Zlamala, aktora, który ukończywszy studia ekonomiczne w Szczecinie rozpoczął naukę w Studium Teatralnym przy Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, prowadzonym przez Irenę i Tadeusza Byrskich. Janusz Zlamal wspomina, że grał w wielu teatrach, między innymi tytułową rolę w sztuce Stanisława Wyspiańskiego Zygmunt August, prezydenta w Intrydze i miłości, Wacława w Zemście Aleksandra Fredry, hrabiego Almawiwę w Weselu Figara.
Przyjaźnił się z Kazimierzem Szemiothem, malarzem i poetą, autorem słów do Jaskółki uwięzionej, śpiewanej przez Stana Borysa. W książce są zamieszczone zarówno wiersza Szemiotha, jak i jego obrazy, rysunki znaczków na kopertach czy malarstwo na muszelkach.
Osobny rozdział jest poświęcony bratu Autora – Tadeuszowi Zlamalowi, tancerzowi i malarzowi, którego prace są również przedstawione w książce oraz jego siostrze, Miladzie Claesson-Färdigh, również malującej, najchętniej bukiety kwiatów. Ojciec Autora, Rudolf Marian Zlamal, był pedagogiem z powołania, który między innymi zorganizował i prowadził przez wiele lat Bibliotekę w Wolanowie, działającą prężnie do dzisiaj.
Część pierwsza, pod tym samym tytułem (której ostatnie egzemplarze są jeszcze w sprzedaży) przedstawia wspomnienia z dzieciństwa i młodości, przypadających na okres II wojny światowej. Janusz Zlamal ps. „Longinus” obecnie jest członkiem radomskiej organizacji Szarych Szeregów
i w części drugiej zamieścił także swoje dokumenty – zaświadczenie weryfikacyjne o członkostwie w Szarych Szeregach, legitymację Krzyża Walecznych, otrzymanego od rządu RP
na Uchodźstwie w Londynie (w grudniu 1949 roku), czy legitymację Odznaki Weterana Walk o Niepodległość nadanej w 1996 roku.




Życie zwielokrotnione

Wiesław Stradomski
Życie zwielokrotnione. Niezwykłe dzieje Jerzego Brauna

Format A5, oprawa miękka, klejona, 156 s. plus 12 stron kolorowa wkładka na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-096-6, EAN 9788374520966


Na okładce książki zamieszczono portret Jerzego Brauna autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Książka dotyczy życia i twórczości Jerzego Brauna, poety (jest autorem między innymi znanej pieśni harcerskiej Płonie ognisko i szumią knieje), filozofa i pisarza, żołnierza Powstania Warszawskiego. Jeden z rozdziałów jest poświęcony jego fascynacji mesjanizmem, inny opisuje aresztowanie i lata więzienia (1950-1956), począwszy od wiezienia na Rakowieckiej w Warszawie do więzienia we Wronkach. Ostatnie lata Jerzy Braun spędził we Włoszech, gdzie pisał między innymi o strukturze i życiu wewnętrznym Kościoła Katolickiego.




Tak to zapamiętałem

Janusz Zlamal
Tak to zapamiętałem

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 92 s., plus 32 strony wkładki na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-095-9, EAN 9788374520959


Są to wspomnienia z dzieciństwa i młodości, przypadającej na okres II wojny światowej późniejszego aktora, Janusza Zlamala. Ważnym momentem z tego okresu jest opis walk w Gałkach, gdzie walczył bohaterski major „Hubal” – Dobrzański. Książka zawiera też pamiętnik czeskiego kuzyna Autora, Frantiska Zlamala, z sześciu lat niewoli rosyjskiej w czasie I wojny światowej i rewolucji październikowej, Jego losy wojenne zaczynają się od mobilizacji w Ołomuńcu, prowadzą przez Rosję do Władywostoku, następnie przez Hongkong do Europy. Ojciec Autora był z pochodzenia Czechem, zatem na okładce są dwie flagi, polska i czeska. Na licznych wkładkach zamieszczono unikatowe, po raz pierwszy publikowane, zdjęcia z epoki.




Bieg życia mego

Karolina z Dąbrowskich Wolframowa
Bieg życia mego. Pamiętnik. Lata 1850–1852

Format B5, oprawa miękka, klejona, 200 s.
ISBN 978-83-7452-094-2, EAN 9788374520942


Książka ta jest kontynuacją pamiętników z lat 1830-1850 Karoliny Dąbrowskiej, wydanych w 2016 roku pod tym samym tytułem. Karolina Dąbrowska urodziła się 29 listopada 1830 roku. Jej ojciec, Stanisław Dąbrowski, pochodził ze szlachty zagrodowej herbu Podkowa, zaś matka - ze szlachty galicyjskiej. W jej dzienniku są zarówno opisy jej dnia powszedniego, kiedy pracowała jako guwernantka, spotykając znamienite osoby, jak i historyczne tło, dotyczące nie tylko ziem polskich, wsparte wybraną poezją. Jej wyjątkowa inteligencja, znajomość literatury oraz umiłowanie języka ojczystego promieniują z kart pamiętników. Na okładce jest zdjęcie Karoliny z tamtego okresu, zaś w całej książce są zdjęcia jej przyjaciół i fragmenty listów do przyszłego męża – Jana Wolframa oraz jego listów do Karoliny.




„Góra”, „Dolina”

Marian Podgóreczny
„Góra”, „Dolina”, partyzant niepokonany. Wywiad rzeka z cichociemnym Adolfem Pilchem

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 200 s.
ISBN 978-83-7452-078-2, EAN 9788374520782


Autor – dziennikarz, radca prawny, od 6 czerwca 1944 roku do 17 stycznia 1945 roku walczył w Zgrupowaniu AK cichociemnego, porucznika „Góry”, „Doliny” – Adolfa Pilcha jako łącznik dowódcy 3. szwadronu. Był chorążym 27. Pułku Ułanów, a w lasach kieleckich dowódcą sekcji. Był starszym ułanem/kapitanem, powstańcem warszawskim. Książka jest wywiadem Autora z jego dawnym dowódcą. W czasie tej rozmowy obaj wspominają historię Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego, zwanego przez ludność miejscową Legionami, a jego żołnierzy – legionistami, walki w Puszczy Nalibockiej, szlak bojowy wiodący spod granicy przez trzy puszcze: Nalibocką, Kampinoską i Świętokrzyską oraz walki w powstaniu warszawskim. Książkę uzupełniają liczne zdjęcia i mapy z epoki.




Bieg życia mego

Karolina z Dąbrowskich Wolframowa
Bieg życia mego. Pamiętnik. Lata 1830–1850

Format B5, prawa miękka, klejona, 200 s.
ISBN 978-83-7452-073-7, EAN 9788374520737


Książka jest oryginalnym pamiętnikiem napisanym w latach 1848–1850 przez Karolinę Dąbrowską. Autorka barwnie opisuje rzeczywistość na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Urodzona w Szyszczycach na ziemi kieleckiej pobierała nauki w klasztorze Krakowie, pod opieką swojej krewnej, siostry Alojzy Kłopotowskiej, przełożonej w szkole przy kościele św. Jana. Po ukończeniu nauki Karolina została guwernantką i wyjechała do Poznania, gdzie kontynuowała pisanie dziennika. Tę unikatową książkę wzbogacają zdjęcia z połowy XIX wieku i autentyczne strony jej pamiętnika




Historia społeczeństw

Jerzy Zdanowski
Historia społeczeństw muzułmańskiego Bliskiego Wschodu w XX wieku

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 388 s.
ISBN 978-83-7452-059-1, EAN13 9788374520591


Jerzy Zdanowski jest profesorem nauk humanistycznych, historykiem, politologiem i arabistą, pracownikiem naukowym Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. W tej książce omawia i analizuje środowisko geograficzne, procesy demograficzne i kapitał ludzki, rodzinę i młode pokolenie na Bliskim Wschodzie, miejsce kobiety w społeczeństwach bliskowschodnich, jak również klasy, elity i ruchliwość społeczną. Osobne rozdziały są poświęcone mniejszościom religijnym i kwestiom etnicznym, migracjom, uchodźcom oraz miastom. Autor przedstawia też wyzwania rozwojowe stojące przed Bliskim Wschodem. Książkę kończy rozdział o Arabskiej Wiośnie z 2011 roku, czyli wydarzeniach, które obecnie można nazwać mianem ostrego protestu społecznego przeciwko polityce władz i które nie znalazły jeszcze swojego zakończenia. Wydarzenia te miały i mają wiele aspektów, z których najważniejszym jest konfrontacja dwóch światopoglądów: religijnego i świeckiego oraz wiążąca się z tym wizja przyszłości Bliskiego Wschodu. Książkę uzupełniają: mapa Bliskiego Wschodu, bibliografia oraz indeks nazwisk.




Sztafeta wolności

Tadeusz Mieczysław Czerkawski
Sztafeta wolności. Byłem żołnierzem generała Andersa

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 328 s., liczne zdjęciami czarno-białe z epoki na wkładce na papierze kredowym, mapa (na wyklejce) z wojennymi losami Autora. Całość uzupełnia indeks osób oraz indeks nazw i miejscowości.

ISBN 978-83-7452-058-4, EAN 9788374520584


Autor w sposób niezwykle interesujący opisuje swoje trudne wojenne losy – począwszy od kampanii wrześniowej, którą odbył w Junackich Hufcach Pracy (17 Batalion) we wsi Gliniski koło Augustowa, budując bunkry dla Wojska Polskiego, pracę w strukturach konspiracyjnych Stronnictwa Narodowego, aresztowanie przez władze sowieckie 19 lutego 1940 roku w drodze do Lwowa, więzienie w Przemyślu, Dniepropietrowsku i Charkowie i przewiezienie do Puksy w rejonie Morza Białego. Tadeusz M. Czerkawski po tak zwanej amnestii po podpisaniu układu Sikorski-Majski został zwolniony i wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, dowodzonej przez generała Andersa. Ukończył Szkołę Podchorążych w Iraku i powrócił do macierzystego 5 Karpackiego Pułku Artylerii Lekkiej, w którego szeregach odbył kampanię włoską. Książka kończy się na roku 1947, kiedy Autor powrócił do Polski i jest uzupełniona rozdziałem „Powstaje młoda karpacka sztafeta...”.




„EMMA”

Stanisław Maliszewski
„EMMA” wywiad rzeka z Marią Straszewską

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 368 s., w tym 24 ze zdjęciami czarno-białymi z epoki na wkładkach na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-053-9, ISBN 978-83-62189-15-1, EAN13 9788374520539


Maria Straszewska jest ostatnią żyjącą osobą z redakcji „Biuletynu Informacyjnego”, największego, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie, pisma podziemnego okresu II wojny światowej. W chwili wybuchu wojny Maria Straszewska była 20-letnią studentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, instruktorką w Zrzeszeniu Kręgów Starszoharcerskich „Kuźnica”. We wrześniu 1939 roku brała udział w obronie Warszawy, pełniąc służbę w Pogotowiu Harcerek. W „Biuletynie Informacyjnym” pracowała jako łączniczka, sekretarka, a potem członek redakcji przez całą okupację aż do końca Powstania Warszawskiego. Była najbliższą współpracowniczką Aleksandra Kamińskiego (autora „Kamieni na szaniec”), z którym połączyła ją wielka miłość. Relacja Marii Straszewskiej jest niezwykle szczera, nie ulukrowana, pokazuje jak „Biuletyn” funkcjonował „od kuchni”. Po 1956 roku Maria Straszewska została zatrudniona na Wydziale Polonistyki UW, a w 1973 roku otrzymała tytuł profesora. W 1979 roku wyjechała wraz z mężem, Zbigniewem Siecińskim, na 6 lat do Francji, gdzie była wykładowcą i dyrektorem Centre d`Études Polonaise Uniwersytetu Paris IV Sorbone. Po przejściu na emeryturę została wybrana radną w 1990 roku w wyborach samorządowych z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Jak pisze Stanisław Maliszewski we wstępie: „w toku spotkań z Panią Profesor stale zaskakiwała mnie jej niezależność, nowoczesność poglądów, samodzielność wyborów życiowej drogi [...]. Mimo ogromnego bagażu przeżyć fascynujące były rozmowy z osobą o tak optymistycznym stosunku do życia i ciągle tak wspaniale młodą...”. Książkę, wydaną wspólnie z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, uzupełniają: 3 wkładki ze zdjęciami na papierze kredowym, liczne dokumenty z epoki, bibliografia oraz indeks nazwisk i pseudonimów.




Polskie Siły Zbrojne

Stefan Starba Bałuk
Polskie Siły Zbrojne w czasie drugiej wojny światowej

Format A4, oprawa twarda, szyta nićmi, 304 s., papier kredowy, kilkaset zdjęć czarno-białych z epoki, mapy, reprodukcje dokumentów
ISBN 978-83-7452-043-0, EAN13 9788374520430


Album znanego cichociemnego, autora licznych książek z okresu drugiej wojny światowej. Wartość książki podnosi fakt, że wiele opublikowanych w niej zdjęć jest autorstwa właśnie Stefana Starby-Bałuka, który w czasie drugiej wojny światowej był również wojskowym fotografem. W albumie znajdują się opisy i analiza najważniejszych bitew stoczonych przez polskich żołnierzy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, bogato ilustrowane fotografiami z epoki i mapami. Autor przedstawił między innymi: sytuację od Traktatu Wersalskiego z 1919 roku do września 1939 roku, atak Niemców na Polskę 1 września 1939 roku, walki nad Bzurą, obronę Westerplatte, Helu, Gdyni i Poczty Gdańskiej, agresję ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku, ostatnie walki kampanii wrześniowej 1939 roku, Polaków w obozach jenieckich, formowanie Wojska Polskiego we Francji, działania w Norwegii, dekryptaż Enigmy w 1940 roku, działania w obronie Francji i Wielkiej Brytanii, udział Polskich Sił Powietrznych w obronie Wielkiej Brytanii, działanie bojowe polskiej Marynarki Wojennej, Brygadę Strzelców Karpackich na Środkowym Wschodzie, Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich w obronie Tobruku w 1941 roku, polski wynalazek – wykrywacz min, organizacje podziemne w okupowanym Kraju, cichociemnych – trasy przerzutu spadochroniarzy do Kraju, organizację Armii Polskiej w ZSRR, Armię Polską na Środkowym Wschodzie, zbrodnię katyńską, katastrofę w Gibraltarze, martyrologię Polaków narodowości żydowskiej, II Korpus Polski w walkach w kampanii włoskiej, w tym o Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, 1. Dywizję Pancerną w walkach w Belgii, Holandii i Niemczech, 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową w operacji Market-Garden, działania bojowe polskiej Marynarki Wojennej, działania Polskich Sił Powietrznych, formowanie Wojska Polskiego i jego walki na Lubelszczyźnie, w ofensywie styczniowej i w operacji berlińskiej.




Korowód pokoleń

Anna Dulęba-Stec
Korowód pokoleń. 1850–1950

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 228 s., w tym 56 ze zdjęciami czarno-białymi z epoki na wkładkach na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-047-8, EAN13 9788374520478


Autorka opisuje barwną historię kilku pokoleń swojej rodziny (którą los rzucał od Podola, poprzez Odessę, Kiszyniów, Kijów do Warszawy, Gliwic i Krakowa) w okresie 100 lat, zilustrowaną licznymi dokumentami i fotografiami. W książce ukazana jest m.in.: postać ciotki Autorki, znanej aktorki, Marii Dulęby, przyjaciółki Marii Konopnickiej; życie ojca Autorki, Henryka Dulęby, żołnierza Legionów, oraz matki – pianistki, po wojnie nauczycielki klasy fortepianowej Instytutu Muzycznego w Gliwicach. Autorka opisuje również przeżycia rodziny z okresu okupacji i swój udział – jako członka konspiracyjnych „Hufców Polskich” – w Powstaniu Warszawskim.




Tędy przeszła Warszawa

Zdzisław Zaborski
Tędy przeszła Warszawa. Epilog Powstania Warszawskiego. Pruszków Durchgangslager 121 6 VIII – 10 X 1944

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 56 s., papier kredowy, zdjęcia czarno-białe z epoki i kolorowe współczesne
ISBN 978-83-7452-049-2, EAN13 9788374520492


Trzecie wydanie książki żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, propagatora historii Armii Krajowej, Zdzisława Zaborskiego. Autor opisuje gehennę warszawiaków po Powstaniu Warszawskim, ilustrowaną zdjęciami z obozu pruszkowskiego. Publikacja zawiera także plan obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie, kalendarz transportów do Dulagu 121 z poszczególnych rejonów stolicy oraz zdjęcia z uroczystości rocznicowych na terenie Dulagu. Książkę kończy wiersz Stanisława Ostrowskiego „Epitaphium Warszawskie”.




Bankowe szańce

Edmund Baranowski, Juliusz Kulesza
Bankowe szańce

Format 19,5 x 25,5 cm, oprawa twarda, szyta nićmi,
obwoluta, 216 s. + 8 s. wkładka barwna
ISBN 978–83–7452–037–9, EAN13 9788374520379


Artystycznie wydana książka o walce bankowców polskich w czasie drugiej wojny światowej. Opisuje m.in. niezwykłe losy polskiego złota w okresie okupacji, Podziemną Wytwórnię Banknotów, walkę bankowców podczas Powstania Warszawskiego, działalność podziemną pracowników Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i boje o PWPW w trakcie Powstania. Książka zawiera ok. 100 zdjęć i wkładkę barwną, na której umieszczono reprodukcje banknotów okupacyjnych. Projekt graficzny książki wykonał prof. ASP Maciej Buszewicz.




Współczesna muzułmańska

Jerzy Zdanowski
Współczesna muzułmańska myśl społeczno-polityczna.
Nurt Braci Muzułmanów


Format B5, oprawa miękka, klejona, 288 s.
ISBN 978-83-7452-031-7, EAN13 9788374520317


Autor porusza w pierwszej części tej pracy takie zagadnienia jak: islamizm a współczesna myśl społeczno-polityczna, Hasan al-Banna i początki ruchu, narodziny organizacji, konfrontacja z Naserem, Sajjid Kutb i nurt radykalizmu, dialog i rywalizacja z As-Sadatem, Bracia Muzułmanie poza Egiptem i Bracia, dżihadyści i nowi islamiści w epoce Mubaraka. Druga część pracy jest poświęcona idei i ideologii. Całość uzupełnia aneks z wyborem tekstów, słownik podstawowej terminologii, bogata bibliografia i indeks.




Pekin

Borys Ryczyło, Iwona Grabowska
Pekin

Format A5, oprawa miękka, szyta nićmi, 272 s., papier kredowy, liczne kolorowe zdjęcia, plan Pałacu Zimowego, Pałacu Letniego, Pekinu i metra, indeks zabytków i nazw geograficznych, użyteczne słowa, wybrana bibliografia

ISBN 978-83-7452-060-7, EAN 9788374520607


Przewodnik jest dziełem Borysa Ryczyło, dyplomaty mieszkającego przez długie lata w Chinach, znającego język, zwyczaje i kulturę mieszkańców Państwa Środka oraz Iwony Grabowskiej, od lat zajmującej się tematyką związaną z Chinami, autorki wielu książek i artykułów dotyczących Azji, a w szczególności Chin. Borys Ryczyło w pracy często pełnił funkcję przewodnika po zabytkach Północnej Stolicy i teraz, wraz ze współautorką, poprowadzi Państwa, tak jak swoich gości, przez tradycyjną zabudowę hutongów, odkryje tajemnice Zakazanego Miasta, zaprowadzi na najciekawsze odcinki Wielkiego Muru, a w czasie wieczornej leniwej przechadzki po Parku Morza Północnego opowie historię Ściany Dziewięciu Smoków czy Białej Dagoby. W czasie naszej wspólnej wyprawy odwiedzimy najbardziej znane miejsca Pekinu takie jak Świątynia Nieba, Pałac Zimowy, Pałac Letni czy Świątynia Konfucjusza oraz te rzadko odwiedzane przez cudzoziemców. A sposób narracji autorów pozwoli nam poczuć klimat tych zabytków, wtopić się w ich atmosferę, a nawet przenieść się w zamierzchłe czasy chińskich legend czy historii sprzed wieków.




Commando

Stefan Starba Bałuk
Commando. Cichociemni

Format A5, oprawa miękka, klejona, 104 s.
ISBN 978-83-7452-029-4, EAN13 9788374520294


Bogato ilustrowana zdjęciami z epoki książka, w której Autor przedstawia „syntetycznie ujętą historię powstania na początku II wojny światowej elitarnej grupy spadochroniarzy Armii Krajowej, tak zwanych cichociemnych, którzy dali początek i wzór do organizowania dalszych jednostek specjalnych w różnych krajach”. Liczne zdjęcia i 2 mapy ilustrują opisywane wydarzenia.





Slavery

Jerzy Zdanowski
Slavery in the Gulf in the First Half of the 20th Century

Format B5, oprawa miękka, klejona, 232 s.
ISBN 978-83-7452-030-0, EAN13 9788374520300


Książka została napisana na podstawie dokumentów znajdujących się w archiwach brytyjskich. We wstępie przedstawiona została krótka historia niewolnictwa w Zatoce Perskiej w XVIII i XIX w. Tytuły trzech głównych części to kolejno: „Manumission certificates”, „The slaves” i „The British”. Praca zawiera także mapę regionu Morza Arabskiego, fotografie autentycznych dokumentów i pięć tabel. Całość uzupełnia bogata literatura przedmiotu i aneks – lista niewolników z podaniem ich imienia i nazwiska, miejsca urodzenia, wieku i charakteru wykonywanej przez nich pracy (nurek, służący, etc.).




Byłem cichociemnym

Stefan Bałuk
Byłem cichociemnym...

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, obwoluta, 372 s., w tym 100 s. ze zdjęciami na papierze kredowym,
ISBN 978-83-7452-021-8, EAN13 9788374520218


Książka opisuje we frapujący i żywy sposób drogę autora – obecnie generała i Kawalera Virtuti Militari – w 1939 r. do Wojska Polskiego, przygotowanie i szkolenie przed zrzutem do Kraju, działalność jako cichociemnego w okupowanej Polsce. Liczne zdjęcia na 9 wkładkach czarno-białych na papierze kredowym ilustrują opisywane wydarzenia.




Powstańcza Starówka

Juliusz Kulesza
Powstańcza Starówka. Ludzie i ulice

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 212 s. + 2 wkładki ze zdjęciami po 8 s. każda, razem 228 s.
ISBN 978-83-7452-018-8, ISBN 978-83-89487-35-3, współwydawca ATTYKA


Autor, grafik, uczestnik i historyk Powstania Warszawskiego, w swojej kolejnej książce opisuje przebieg walk o Stare Miasto i oddaje atmosferę tych bojów. Ukazuje całość wydarzeń poprzez historię poszczególnych ulic, a opisowi ich towarzyszy biogram człowieka szczególnie związanego z powstańczymi losami danej ulicy.




Powstanie Tupaka Amaru

Jarosław Wojtczak
Powstanie Tupaka Amaru

Format A5, oprawa twarda, szyta nićmi, 208 s.
ISBN 978-83-7452-017-1, ISBN 978-83-89487-30-8, współwydawca ATTYKA


Książka opisuje powstanie Tupaka Amaru II, które było wielkim zrywem antykolonialnym na olbrzymich obszarach kontynentu południowoamerykańskiego w latach 1780–1783. Całość uzupełniają dwie wkładki czarno-białe i jedna kolorowa, trzy mapy, indeks osób oraz nazw geograficznych.





W armii Państwa Podziemnego

Cezary Chlebowski
W armii Państwa Podziemnego

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 420 s.
ISBN 83-87545-41-4, EAN13 9788387545413


Praca wybitnego, uznanego specjalisty opisującego okres bohaterskich walk żołnierzy Państwa Podziemnego w czasie drugiej wojny światowej. Mamy tu m.in. Warszawę, Polesie i Podlasie, Ziemię Lidzką i Grodzieńską, Kielecczyznę, Nowogródczyznę, Wileńszczyznę a nawet polskie Inflanty. Całość jest uzupełniona licznymi zdjęciami i innymi dokumentami z epoki.





Tamte lata

Tamte lata. Wojna. Okupacja. Powstanie. 1939-1945

Format B5, oprawa miękka, klejona, 331 s.
ISBN 83-87545-96-1, EAN13 9788387545963


Książka ta, napisana niezwykle barwnym językiem, powstała ze wspomnień znanych dziennikarzy, takich jak: Bronisław Troński, Maria Ginter, Wiesław Stradomski, Krystyna Zielińska-Zarzycka, Krzysztof Kąkolewski i inni. Publikacja SDP.







Kanały

Elżbieta Ostrowska
Z tajemnic powstańczej Warszawy. Kanały. Łączność.
Dowodzenia i ewakuacje na trasach południowych


Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 148 s.
ISBN 83-87545-65-1, EAN13 9788387545659


Elżbieta Ostrowska, podporucznik Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim, dowódca Okręgowej Składnicy Meldunkowej „S” w Alejach Jerozolimskich, autorka wielu książek i publikacji na temat drugiej wojny światowej, w bardzo ciekawy sposób opowiada o wydarzeniach z tamtych dni. Całość bogato ilustrowana zdjęciami. Książka zawiera indeks osób.




Historia Chin

Roman Sławiński
Historia Chin i Tajwanu

Format B5, oprawa miękka, klejona, 196 s.
ISBN 83-87545-62-7, EAN13 9788387545628


Wydana w serii „Historia krajów i regionów Azji”, wspólnie z Wyższą Szkołą Handlu i Finansów Międzynarodowych, książka znanego sinologa, znakomicie władającego językiem chińskim, jest poświęcona najnowszej historii Chin i Tajwanu. Całość wzbogacają kolorowe mapy i zdjęcia oraz indeks osób i bibliografia. Publikacja WSHiFM.





Arabia Saudyjska

Jerzy Zdanowski
Arabia Saudyjska

Format B5, oprawa miękka, klejona, 344 s.
ISBN 83-87545-67-8, EAN13 9788387545673


Książka z serii „Historia krajów i regionów Azji” barwnie opisuje w ośmiu rozdziałach historię Arabii Saudyjskiej do czasów współczesnych. Zawiera ponadto indeks nazw etnicznych i geograficznych, genealogię, chronologię wydarzeń, mapy i spis literatury. Publikacja WSHiFM.





ASKON Sp. z o.o., ul. Stawki 3 lok. 1, 00-193 Warszawa | Copyright © 2010 ASKON | webdesign: www.remiwebdesign.com